Queen ve zkratce

30. března 2008 v 20:39 |  Queen
Historie skupiny začíná roku 1968 a to na podnět Briana Maye. Vzniká tříčlenná skupina Smile - Brian, baskytarista a zpěvák Tim Staffel a bubeník Roger Taylor. V roce 1969 podepisují Smile smlouvu s americkou společností Mercury. Výsledkem byla Timova píseň Earth, která byla beznadějným propadákem.
Rok 1970 je ve znamení velké změny: za odcházejícího Tima přichází Freddie Bulsara. Freddie prosadí změnu názvu kapely a sám navrhuje výraz queen, s nímž nakonec souhlasí i Roger s Brianem. Za celý tento rok skupina, vystupující od dubna pod názvem The Queen, vystřídala hned tři baskytaristy, než se na jejich výzvu ohlašuje John Deacon, který s Queeny zůstal natrvalo.
Během roku 1972 čtveřice téměř nekoncertuje, neboť se připravuje na své debutové album. Toho roku Freddie navrhuje znak skupiny, pro jehož základ vzal znamení zvěrokruhu, v nichž jsou narozeni jednotliví členové: Brian - rak, Roger a John - Lev a Freddie - panna. Vytvořil tak erb se dvěma lvy držícími písmeno Q s korunkou, kraba a dvě víly. Nad tím vším Freddie postavil velkého Fénixe jako symbol naděje.
V červnu 1973 konečně vychází debutové nepříliš úspěšné album Queen, následuje přestup k společnosti EMI, což členové skupiny považují za velký úspěch.
První úspěchy se dostavují v roce 1974 - vystupují na australském Sunbury Music Festivalu v Melbourne, singl Seven Seas Of Rhye se umísťuje na desáté příčce ostrovní hitparády, na jaře Queen zahajují vlastní turné, vydává album Queen II, s nímž obsazuje pátou příčku a nakonec - v říjnu vychází veleúspěšný singl Killer Queen a v listopadu album Sheer Heart Attack, jež dosahuje druhé příčky.
V následujícím roce parta definitivně opouští pro špatnou správu jejich financí společnost Trident. Celý rok úpěnlivě pracují na novém albu, které vyjde koncem roku a okamžitě obsadí první místo hitparády, A Night At The Opera.
V lednu 1976 skupina jasně vítězí v ročních britských anketách. Následuje úspěšný zářijový otevřený koncert v Hide Parku, jehož se zúčastnilo asi 150 000 lidí, nicméně Queen měla od policie zakázano vracet se na pódium na přídavek pod pohrůžkou zatčení Freddieho. Policie vypla proud a desetitisíce návštěvníků musely opustit koncert potmě. V prosinci vychází nové album v pořadí již čtvrté album - A Day At The Races a dosahuje vrcholu hitparády.
V lednu 1976 skupina jasně vítězí v ročních britských anketách. Následuje úspěšný zářijový otevřený koncert v Hide Parku, jehož se zúčastnilo asi 150 000 lidí, nicméně Queen měla od policie zakázano vracet se na pódium na přídavek pod pohrůžkou zatčení Freddieho. Policie vypla proud a desetitisíce návštěvníků musely opustit koncert potmě. V prosinci vychází nové album v pořadí již čtvrté album - A Day At The Races a dosahuje vrcholu hitparády.
Navíc rok po koncertu v Hyde Parku později Queen vydavají další více než úspěšné album News Of The World, jemuž předchází singl We Are The Champions / We Will Rock You. V listopadu roku 1978 vychází další album Jazz, obsahující mimo jiné songy jako Fat Bottomed Girls a Mustafa, jež je spojením jazzu, rocku a arabské hudby. Propagace alba Jazz byla velice problematická - neboť američtí moralisté nepřijali nahé dívky projíždějící se na kolech po stadionu ve Wembley jako vtip a legraci, jak to brala samotná skupina.
V roce 1979 vydávají dvojalbum Live Killers obsahující skladby z koncertů. Roger toto album doslova nenáviděl a ani se tím netajil. Především kritizoval kvalitu zvuku. Kromě desky Live Killers skupina začíná psát hudbu pro film Flash Gordon inspirovaný příběhy komiksového hrdiny. V létě se Queen vracejí do studia aby vytvořili další album - The Game, které vyjde v červnu L.P. '80. Skupina přestává koncertovat před velkým počtem fanoušků, neboť dospěla k závěru, že ztrácí kontakt s publikem. Na podzim dokončují album Flash a v prosinci jej konečně vydávají. Koncem roku mají na kontě 45 milionů alb a 25 milionů singlů, navíc album The Game je v Kanadě pětkrát "potaženo" platinou.
V roce 1981 skupina vyráží na turné po Japonsku a po Jižní Americe, které bylo provázeno nejedním problémem (produkční skupiny byl zadržen na hranicích a musel začerňovat dvě dámy "nahoře bez", před stadionem se převrhl jeden kamion, byl zatčen a několik dní vězněn jeden technik, a to jen proto, že v jihoamerickém vedru měl šortky, což je v Argentině mužům přísně zakázáno, a byl poslán do města...). Turné nakonec dopadlo velmi dobře a celou šňůru navštívilo okolo 497 000 lidí.
Po tomto turné, konkrétně v listopadu, vydávají výběr hitů na desce Greatest Hits jako shrnutí své dosavadní kariéry, současně vychází i video Greatest Flix a oficiální biografie Greatest Pix. V stejný měsíc vydávají další z nekonečné řady singlů Under Pressure, v němž můžete slyšet i Davida Bowieho.
V roce 1982 argentinská vláda pro spor s Anglií o Falklandy zakazuje hraní jejich skladeb a také živě vystupovat na území Argentiny. V květnu vychází album Hot Space, které znamená odklon od rocku, a tak ho někteří fanoušci odsuzovali. Sám Brian s ním nebyl nadšen, ale skupina se snažila hledat nové cesty a možnosti.
V roce 1983 si pro sílící neshody a hádky členové dali přestávku a začali se věnovat vlastním projektům. Tisk to samozřejmě kvalifikoval jako rozchod. Freddie natáčí své album Mr. Bad Guy, Brian vystupuje s Def Leppard, podílí se na jejich albu Heavy Pettin a sám vydává desku Star Fleet Projekt a John natáčí singl s Man Friday and Live Junior Picking Up Sounds.
V lednu 1984 se skupina vrací hitovým singlem Radio Ga Ga, jež pouze v ostrovní hitparádě zastiňuje song Relax od Frankie Goes To Hollywood (mohli jste ho slyšet např. ve filmu Bony a klid). Parta vystupuje na italském písňovém festivalu v San Remu, uvažují dokonce o vystoupení ve Vatikánu, protože zde byl ale problém s proudem a nesměla sem motorová vozidla, byla skupina nakonec ráda, že jim papež vstup nepovolil. V tomto období vychází jedno z nejúspěšnějších alb, The Works, jež je po Greatest Hits jejich nejprodávanějším albem. Dále vychází Freddieho pravděpodobně společně s Barcelonou nejlepší singl Love Kills, který je zároveň soundtrackem k filmu Metropolis. Po návratu z koncertu v Jižní Africe jsou pokutování Svazem hudebních umělců, protože zde měli členové tohoto svazu zakázáno vystupovat, zaplacení pokuty podmiňují tím, že musí jít na dobročinné účely a nesmí skončit v bezedné pokladně svazu. Zároveň jsou zařazeni na černou listinu OSN za nerespektování kulturního bojkotu.
Rok 1985 zahajují na festivalu Rock In Rio, kde po úspěšném turné po Jižní Americe mají možnost festival uzavírat. V červenci odehrají výborné představení na charitativním koncertu Live Aid ve Wemley, jehož se účastní mnoho nejvýznamějších umělců: David Bowie, U2, Elton John... Všechny je ale svým vystoupením předčili Queen, Freddie ovládal celé pódium a každým pohybem, gestem rozpaloval publikum na maximum. Queeni zahráli během pouhých dvacet minut svého životního vystoupení své největší "pecky" jako Bohemian Rhapsody, Hammer To Fall, Radio GaGa, Crazy Little Thin Called Love, We Are The Champions, při němž zpívalo více jak 70 000 lidí. Následující den zaplňovali Queen stránky novin a organizátor akce, Bob Geldof, potvrdil, že Queen byli absolutně nejlepší skupinou dne. Nikdo ovšem netušil, že Freddie zpíval přes zákaz lékařů, neboť měl zánět hlasivek, přesto Brian řekl, že oni hráli normálně, ale Freddie vyčníva. Koncert jim přinesl novou generaci posluchačů a zároveň vrátil do žebříčku album Greatest Hits (poskočilo o neuvěřitelných padesát příček) a současně se zvedl prodej jejich ostatních alb cca pětkrát. V prosinci po uvedení singlu One Vision vychází kompletní vydání všech alb Queen The Complete Works. Kolekce obsahuje též album Complete Vision, který obsahuje nikdy nevydané skladby.
Rok 1986 začínají ve studiích prácí na hudbě k filmu Highlander. V červnu vychází další deska A Kind Of Magic zasahující vrchol britské hitparády. Začátkem června odlétají do Švédska připravit se na Magic Tour 1986. Vezli s sebou největší vybavení. V Knebworth Parku je čekal jejich největší britský koncert navštívilo na 200 000 diváků a během koncertu došlo k jednomu úmrtí, ale také se v publiku narodilo jedno novorozeně. Výtěžek z prvního koncertu v rámci turné, konaného v Newcastlu věnovali fondu Save The Childrens. Během celého turné je viděl téměř 1 000 000 lidí, turné trvalo dva měsíce, Queen vystoupili ve Švýcarsku, Irsku, Británii, Rakousku, Maďarsku, Francii a Španělsku a jako první "západní" hráli za železnou oponou v Budapešti. Celý pobyt skupiny natáčela na žádost skupiny státní televize Mafim. Freddie chtěl potěšit fanoušky a naučil se s Brianem maďarskou národní píseň Tavaszi Szél, jejíž text si musel zapsat na dlaň, protože si jej nezapamatoval. Ke koncertu vyšlo též video Live In Budapest. Z "kouzelného turné" byla vydána kompilace Live Magic.
Po klidu zbraní v letech '97 - '98, kdy si skupina dává opět pauzu, během níž Freddie natočil se španělskou operní pěvkyní Caballé natočil album Barcelona a dále rozvíjí svou operní kariéru, vydávají Queen své další úspěšné album The Miracle obszující první místo hitparády. Freddie tráví čím dál tím víc času ve svém domě a vyhýbá se společnosti - začínají se šířit fámy, že je nemocný, podle tisku měl snad všechny do té doby objevené nemoci. Na předávání cen BRIT award v únoru 1990 se Freddie objevuje vyhublý a unavený, to rozběhlo další značné dohady o jeho zdaví.
V roce 1991 přichází nový singl Innuendo z nově připravovaného alba a hladce se usazuje na vrcholu britského žebříčku, kam se rovněž opět vrací album Greatest Hits a vychází nové album Innuendo obsazující první příčku. V říjnu vychází The Show Must Go On, jejíž verše a videoklip vzbuzují pochybnosti o Freddiem. K dvacetileté existenci skupiny vychází kompilace Greatest Hits II, video Greatest Flix II a kniha Greatest Pix II.
Novináři neustále sledují Freddieho, hodně se spekuluje o jeho zdraví. Vědomí, že má AIDS, ho nutilo k dalším nahrávkám, vědomí blížící se smrti ho podnítilo k práci na projektech, které si vždy přál vytvořit a výsledky jeho práce se vršily na obrovské hromadě. Údajně pracoval ještě jeden a půl měsíce před svou smrtí. 23. listopadu Freddie před davem novinářů shromážděným před jeho domem oznamuje, že byl pozitivně testován na virus HIV a AIDS. Zjistil, že dozrál čas, aby řekl svým přátelům a fanouškům pravdu, a doufal, že pomohou lékařům bojovat proti této chorobě. Umírá 24. listopadu 1991, měsíc před Vánocemi, ve svém domě. O jeho chorobě věděli před jeho prohlášením pouze nejbližší přátelé, Brian, Roger a John jsou zničeni, ztratili svého nejbližšího přátele, vydávají toto prohlášení: "Ztratili jsme největšího a nejmilovanějšího člena naší rodiny. Cítíme nepřekonatelnou lítost nad tím, že odešel, smutek z toho, že ho smrt zasáhla na vrcholu jeho tvůrčí dráhy, ale především pýchu ze statečnosti, s níž žil a zemřel. Bylo pro nás darem sdílet ten kouzelný čas. Až budeme moci, chceme oslavit jeho život způsobem, na který byl zvyklý."
Pohřeb se konal 27. listopadu v krematoriu West London a byli na něj pozváni pouze nejbližší přátelé. Freddie své peníze odkázal na charitativní instituci věnované boji proti AIDS - Terrence Higgins Trust.
V posledních dvou letech života Freddie nutil své spoluhráče, aby tvořili a snažil se vše nazpívat, dokud měl ještě sílu. Díky tomu mohlo po údajně posledním albu Greatest Hits II vzniknout opravdu poslední album skupiny Queen s Freddieho hlasem v každé písni. A tak se po čtyřleté namáhavé práci zbývajících členů Queen na svět dostává album Made In Heaven. Tímto albem definitivně končí éra jedné z nejlepších skupin pop music.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 huntxt huntxt | E-mail | Web | 30. března 2008 v 21:35 | Reagovat

nice ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.